XVII TALLINN DESIGN FESTIVAL
19.09.—25.09.2022
          Green-Being: WTF?*

Jaga üritust

EKA Jätkusuutliku Disaini ja Materjalide Labori DiMa näitus

19.09—25.09.2022
Ametlik avamine E kl 18.30
E kl 17—21
T-L kl 12—20
P kl 12—18

@ Balti Manufaktuur; Manufaktuuri Tänav 5, Tallinn

DiMa avab 19. septembril show'ga ametlikult Disainiöö ning tutvustab oma tegevusi maailmale!
Tasuta!
Eesti Kunstiakadeemia DiMa labor tegeleb ringdisaini ning uute jätkusuutlike materjalide arendamisega. Ringdisaini roll on toodetele ja teenustele uuenduslike lahenduste loomine, rõhutades loodusvarade mõistlikku tarbimist, jäätmete vähendamist ja uute innovaatiliste ärimudelite loomist. Jätkusuutlikud materjalid on siinkohal võtmetähtsusega, mistõttu on oluline vaadelda materjaliloomet ringmajanduse kontekstis.

DiMa-s läbiviidavate materjalide arenduses on erilise tähelepanu all tehnoloogiad, mis tõhustavad materjalide, tooraine ja jäätmete ringlussevõttu. Tekstiili- ja moetööstuse ülejäägid nii tootmises kui peale tarbimist on suuruselt teine keskkonda reostav tootmisharu, millega peame tegelema lokaalselt: koguma, sorteerima, korduskasutama, parandama, taaskasutama ja ümbertöötlema.

Näitusele tulevad labori viimaste aastate tegevuste ja projektide tulemusel välja töötatud tooted ja materjalid, mis on valminud nelja erineva ringdisaini meetodi läbi: kohalik väärtustav taaskasutus, tööstuslik väärtustav taaskasutus, mehaaniline ümbertöötlus ja taasloov tekstiilidisain.

__________________________________


Esitlusele tulevad DiMa teadurite ja EKA magistrantide looming:

-> Materjali- ja tootearendused, mis on valminud projekti “Eestis tekkivate tekstiilijäätmete ringlussevõtu ja tootearenduste lahenduste väljatöötamine” raames. Mehaanilise ümbertöötluse teel ning mitmete ülikoolide koostööl on Eestis kogutud vanadest rõivastest arendatud lõnga ja kudumeid ning komposiitmaterjale, mis omakorda disainitud uuteks toodeteks. Projekti rahastajaks on Keskkonnainvesteeringute Keskus ja koostööpartnerid TalTech, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia, SEI Tallinn ning Uuskasutuskeskus.

-> Väärtustava taaskasutuse meetodil valminud kollektsioonid, kus materjalina on kasutatud suurtööstuse jääke ja teise ringi rõivaid, arvestades materjali eripära ja selle parimaid omadusi ning luues uusi tooteid väiksema ressursikuluga.


-> Taasloov tesktiilidisain. Teemaviite #visiblemending populaarsus sotsiaalmeedias tõestab, et rõivaste parandamisest on saanud trend. Kuid kas tegu on mööduva vooluga või saab parandamine kui teguviis päästa maailma? Pidurdamaks katastroofilist kliimamuutust saab igaüks panustada muutes enda käitumist. Rõivaste kulumine loob võimaluse kandja ja eseme vaheliseks suhtluseks. Uute kihtide lisamine kasvatab ajas esemete väärtust. Parandamine sarnaneb seeläbi looduse võimega ennast taasluua - kasvatades uusi kihte ja ja parandades inimese tegevuse tulemusena tekkinud kahjustusi.


EKA DiMa ringdisaini uurimissuunda juhib vanemteadur Reet Aus, PhD ning jätkusuutlike ja biopõhiste materjalide suunda teadur Kärt Ojavee, PhD. 


Osalevad disainerid:
Reet Aus
Cärol Ott
Sandra Luks
Kristel Aimee Laur
Maria Kristiin Peterson
Argo Tamm
Kärt Ojavee
Marta Konovalov


Näitust toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ja kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.


dima.artun.ee
www.artun.ee 
repairandregeneration.com
Facebook
LinkedIn