2022. aastal tähistatakse Eestis ja maailmas maailmakuulsa semiootiku, kirjandus- ja kultuuriteadlase
Juri Lotmani 100. sünniaastapäeva. Koos oma kolleegidega pani ta aluse uuele teadusdistsipliinile – kultuurisemiootikale.
Tema ideed semiosfäärist, kultuuri tõlkelisusest, semiootilistest mudelitest ning kultuuri dünaamilisusest on mõjutanud humanitaarteaduste arengut. Lotmani ideed on kasutusel veel kunsti- ja meediauuringutes, haridus- ja ühiskonnateadustes, digi- ja keskkonnahumanitaarias.
---------
Juri Lotman ennustamatusestEnnustamatus on seotud plahvatusega, seda nii otseselt kui kaudselt. „Plahvatuslikes olukordades ei toimi võimalikkuse arvutamine, toimib ainult juhus ja tulemus on ennustamatu,“ selgitab Lotman. Tema kirjeldustes on ennustamatus seotud esmalt kultuuriga.
Lotman selgitab, et tulevikku on vaja austada. Ja austada just tuleviku ettearvamatust, mille juures ta rõhutab kunsti tähtsust: „Kunst on see õpetaja, kes on meile antud kogu eluks ja mis on just võimeline õpetama meile ka, kuidas ennustamatusega hakkama saada.“ Ning täpsustab: „Kunst on vaba nagu igasugune mõte ja looming. Mis tähendab vaba? Seal, kus on valikuvõimalus, seal on ka vabadus. Ja see valik peab olema ennustamatu selleks, et me saaksime rääkida vabadusest.“
Mõtted on pärit loengusarja „Vestlusi vene kultuuriloost“ 1990 salvestustest.
---------
Lisainfo:
Marko Kekishev, marko@disainioo.ee
HGDF 2022 korraldaja
#HGDF
#JüriLotman
#ennustamatus