XVII TALLINN DESIGN FESTIVAL
19.09.—25.09.2022
          Green-Being: WTF?*

Jaga üritust

Rõivadisainietendus D_O_M – „DISAIN ON MOES"

K 21.09.2022
uksed kl 17.30
algus kl 18.00

@ Uue Loomingu Maja (ULM); Manufaktuuri Tänav 5, Tallinn

Facebooki üritus
Piletid välja müüdud!

D_O_M - rohepöörde valguses

 

D_O_M toob publiku ette brände, kes loovad kehale asetatavat disaini - rõivaeset - mis kestab kauem kui üks hooaeg või üks trend. D_O_M'i kaudu räägitakse Eesti rõivabrändide lugu, mõtestatakse nende olemust, tutvustatakse nende nägu ja tegu läbi kohaspetsiifilise unikaalse etenduse. See pole pelgalt moeetendus, see on lausa vaatemäng! 

Rohepöörde valguses tõstatub aga küsimus, kui palju meil tegelikult siis uusi riideid vaja on?  

Uudsuse soovist johtuv moetööstuse tagantkiirustamine ning üha järgmiste esemete maailma juurde loomine ei lahenda eesolevaid globaalseid probleeme. Ühtlasi disainerite ja kunstnike survestamine järjest uuendatud lahendustega tekitab küsimuse: mis olemasolevas siis pahasti oli? Jah, uusi ideid, innovatsiooni ja arengut on vaja. Kuid sealjuures säilitagem parim olemasolev, kasutagem see ikkagi lõpuni enne, kui käsi uue järgi haarab. Säästame maailma siis, kui säästame juba kasvõi ruutmeetri pinnast. Saame juba soetatud riideid tarvitada maksimaalselt kaua, stiliseerida nutikalt ning hooldada neid teadlikult.

Tänavune D_O_M tõstab aupaistesse ning valgustab välja juba maailma loodud väärt tooted. Need rõivad on rõivad, mida tasub parandada ja pärandada. Disainerrõivas on mõeldud nii eluks kui iluks. Nii iluks, kui ka eluks.

D_O_M loovjuht
Piret Mägi
piret@disainioo.ee

○○○○○○○○○○○○○


SORCERER – maagilisuse allikas


SORCERER on viiest kunstnikust koosnev loominguline kollektiiv, kes loovad kordumatuid skulpturaalseid teoseid, hindavad materjalide taaskasutust ja säilitavad igas tükis eriilmelisuse. SORCERER sulandab teadlikult kokku eheda ja sünteetilise, eeterliku ja groteskse, et luua kontraste ja vastandumisi. Nende eesmärk on pakkuda emotsionaalset kogemust – eirates ja purustades traditsioonilisi soorolle, esteetilisi standardeid ja materjalide vahelist hierarhiat, valmivad aksessuaarid, rõivad ja esemed, mis mõjuvad sageli metsiku ja mõistusetuna. Vormitud artefaktid viivad kandja lähemale ainetusele, peegeldades SORCERERi positsiooni maailmas.


SORCERER tänab Uuskasutuskeskust.


sorcerer.ee
@sorcerer______


○○○○○○○○○○○○○


Kelpman Textiles - kummardus loodule


kelpman textile loob sisustus- ja rõivaaksessuaare ning väikeses mahus ka rõivaid. Olulised märksõnad on naturaalsus, kvaliteet, limiteeritud kogused.


Eesmärk on teha elutervet loomingut, mis rõõmustaks kasutajat terve elu. kelpman textile kaubamärgi tekstiilid on 100% naturaalsed, need on toodetakse Soomes, Eestis ja Lätis ning valmistatakse Euroopas toodetud materjalidest.


Disainer Mare Kelpman kontrollib kogu tootmisprotsessi, koob kangad Soomes vanade tööstuslike Dornier masinatega ja viimistleb need kemikaale kasutamata. Ökoloogiline jalajälg on minimaalne, kuna kogused tehakse vastavalt tarbimisele.


Kangastele kasutusvõimalusi otsides jõudis disainer aksessuaaridest sujuvalt ka rõivasteni. Ambitsioon ei ole tegeleda niivõrd moeloominguga, vaid luua põhjamaise kliima jaoks mõnusaid, sooje ja tervislikke rõivaid.


Kollektsioone uuendatakse jooksvalt, samas säilib stiil ning kasutatud lõiked ja materjalid on ajatud. Mantlid, vestid, sallid, rätikud jm on valmistatud eelkõige vabadust ja loomingulisust hindavale persoonile. kelpman textile toodete ostjad julgevad massist eristuda ja oskavad hinnata naturaalse materjali võlu.


Stuudio omanik ja disainer Mare Kelpman on aastaid juhendanud tudengeid EKA-s, esinenud paljudel rahvusvahelistel näitustel ja võitnud mainekaid auhindu.


8.septembrini on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatud näitus Värvikood, mis võtab kokku kaubamärgi 10 aasta tegemised.


kelpmantextile.com
@kelpmantextile


○○○○○○○○○○○○○


Lilli Jahilo #lillijahilopreloved

Lilli Jahilo moebrändi 12 tegutsemisaasta jooksul on jõudnud siinsamas Eestis valminud kordumatu autorilooming inimesteni üle terve maailma. LJ rõivaid tuntakse ideaalse istuvuse, kompromissitu õmblustehnoloogilise kvaliteedi ja kaasaegse disaini sümbioosi poolest.

D_O_M etendusel tuuakse publiku ette 2020. aastal alguse saanud initsiatiiv ‘Lilli Jahilo Uus Ring’ eesmärgiga tuua tarbimistsüklisse tagasi rõivad, mis nende senistel omanikel kasutust ei leia. LJ brändi tooted on loodud kestma ja nii võib juhtuda, et üks inimene ei jõua realiseerida toote maksimaalset potentsiaali.

Lilli Jahilo tänab kõiki kliente, kes on toonud kleidid uuele ringile ja teinud võimalikuks selle projekti sünni.


Uue Ringi tooted on saadaval nii Lilli Jahilo moemajas Tallinnas, Valgevase 13 kui ka veebipoes.

Lilli Jahilo ootab kõiki huvilisi külla oma moemajja 22. septembril kl 12–19, et meeleolukal pop-up’il #lillijahilopreloved toodetega lähemalt tutvuda.


lillijahilo.com
@lillijahilo


○○○○○○○○○○○○○


SEOS – vormides valgust


SEOS Valgustus on disainer Tõnis Vellama juhtimisel tegutsenud juba 25 aastat. Üha täieneva disainvalgustite kollektsiooni kõrval leiab SEOS’e eritellimus-valgusteid kontserdisaalides, saatkondades, hotellides, restoranides, mõisakoolides jm.


Valgusti on tasakaalu otsimine vormi, materjalide ja tehnoloogia vahel nii, et valminud toode täidaks soovitud eesmärki võimalikult hästi võimalikult kaua. Nõnda ei saa lühter olla pelgalt moeese. Lühter loob meeleolu trendidest hoolimata ning kujundab ruumi stiili pikaks ajaks.


D_O_M etendusele annavad aktsenti Tõnis Vellama juba omal moel klassikaks saanud lühtrid kõrvuti tema uusima loominguga. Etenduse jooksul tekkiv sakraalne installatsioon valgustab välja aga selle, mis juba on maailma loodud ning väärtuslik, õhutamata vajadust järjekordse uue järele.


seoslight.com
@seosvalgustus


○○○○○○○○○○○○○Loovjuht Piret Mägi
Kaaskorraldaja Karin Järvet
Lavastaja Anni Zupping
Valguskunstnik Reelika Palk aka Lyv
Helikunstnik Kenn-Eerik Kannike
Tagala juht Anne Rinne
Videod Rain Jaaksoo
Visuaalide kunstnik Maria Elisaveta Roosalu

Etenduse õnnestumisesse panustavad SEOS Valgustus ja Make It Neutral.

Jätkusuutlikke põhimõtteid järgivad ilutegijad on KEVIN.MUPRHY ja Couleur Caramel.

Uksel tervitab publikut puhas vesi Haage’lt. Mulli ja kraadiga jooke pakub Mionetto.

○○○○○○○○○○○○○

D_O_M Facebook
D_O_M Instagram
#D_O_M
#disainonmoes
#designisinfashion
#TallinnDesignFestival